TjänsterBloggSerier KorsordslexikonSynonymValutaomvandlarePå TVKartorPris Golfklubbor Bokmärk sidan
 

Lös dina dyra smslån med ett samlat privatlån från ICA Banken

Sluta ta dyra smslån och samla dina lån och krediter hos ICA Banken istället.
Du kan låna 20 000 till 350 000 kronor utan säkerhet genom ICA Banken
(kräver fast anställning och inga betalningsanmärkningar).



Smslån alla

Alla smslån

Nedan finner du alla smslån. När du ska välja ett smslån är det viktigt att du jämför olika lån för att hitta det med lägst kostnad. Det gäller då att inte bara titta på kostnaden för lånet utan även om det finns en ansökningskostad.

Topplistan över alla smslån

LåneinstitutLånebeloppKostnadAnsökningsavgiftLånetid
Folkia1000430030
Folkia2000465030
Folkia3000500030
Folkia4000535030
Folkia5000570030
Kredit3654000630030
Kredit3653000590030
Kredit3652000550030
Kredit3651000510030
Kredit3655000670030
Femhundring.nu50003920
38an Kredit4000765038
Ferratum2500625030
Ferratum3000750030
Ferratum2000300030
Kundfinans10003005030
Smskontanter20003902530
Pengos30005452530
Smspengar40008302030
Netlender1000125030
Vivus3000300030
Meddelandelån30005259530
Kredit365 (ny kund)1000250030
Vivus1000100030
Pengos10002452530
Ferratum3000825060
Pengos50002530
Netlender3000375030
Mobillån40007307030
Nanokredit4000495030
Nanokredit5000840045
Expresslån200040025030
Meddelandelån10002259530
Vivus (ny kund)10000030
Ferratum500100015
Smsprivatkredit1000300030
Vivus (ny kund)5000030
Nanokredit1000338045
Vivus5000500030
Expresskredit20004502030
Nanokredit1000251030
Vivus2000200030
Pengos20004452530
Ferratum70002100090
Nanokredit2000426045
38an Kredit3000665038
Kredit365 (ny kund)3000590030
Smskontanter25004402530
Smspengar30005802030
Kredit365 (ny kund)2000300030
Nanokredit5000624030
Expresskredit30006002030
Expresslån100020025030
Vivus (ny kund)20000030
Pengos40006902530
Mobillån50009307030
Vivus50060030
Mobillån30005207030
Ferratum (ny kund)5000015
Kundfinans400010005030
38an Kredit2000565038
Smspengar20004302030
Kundfinans30006005030
Kundfinans20004005030
Nanokredit3000395030
Ferratum100003000090
Vivus6000600030
Ferratum60001800090
Vivus4000400030
Vivus (ny kund)30000030
Vivus (ny kund)40000030
Nanokredit4000666045
Smskontanter10002392530
Ferratum40001100060
Expresskredit10003002030
Expresslån400060025030
Nanokredit3000532045
Folkia (ny kund)1000150030
Ferratum80002400090
Smsprivatkredit2000450030
Ferratum90002700090
Ferratum1000250030
38an Kredit1000365038
Smspengar10002802030
Mobillån20003757030
Mobillån10002257030
Folkia (ny kund)3000300030
Folkia (ny kund)2000200030
Expresslån500074525030
Expresslån300050025030
Nanokredit2000324030
Netlender2000250030
Ferratum50001375060
Meddelandelån20003759530

Vad är smslån?

Smslån är ett mindre lån som ska betalas tillbaka inom ett kortare tidsperiod. Oftast är det 30 dagar som är standard som lånetid, men det finns även de som erbjuder lägre tid som 45 dagar, 60 dagar eller tom 90 dagar samt 500 kr lånet som bara är 15-20 dagar. Lånebeloppet brukar vara mellan 500 kr till 5000 kr (men kan gå upp till 10000kr), men vanligast är smslån på 1000 kr, 2000 kr och 3000 kr.

Eftersom det finns så många aktörer på smslån marknaden, så är det bra att du jämför olika smslån med varandra, för att hitta den lägsta kostnaden för ett lån. När du jämför bör du kolla på alla kostnader i samband med lånet, då det förutom den generella kostnaden för lånet även kan läggas till en ansökningsavgift via sms samt en fakturaavgift (som är högre) än normala fakturaavgifter. Eftersom fakturaavgiften inte brukar tas upp i smslån jämförelser, så är den utelämnad i denna guide för tillfället, men den kan också vara bra att jämföra.

Viktigt att känna till med smslån är att du inte betalar ränta på lånet utan istället en fast kostnad, nackdelen med det är bla att du inte kan dra av den räntekostnaden på din deklaration, som andra räntekostnader (bolån t.ex.). Det gör smslån ytterligare dyrare än ett vanligt banklån.

När behöver man då ett smslån? Det kan finnas många orsaker, som t.ex. att man behöver extra pengar för en resa med familjen, att råkat ut för en dyr reparation på t.ex. bilen eller huset eller att man precis bytt jobb och väntar på första lönen. Det viktiga när man tar ett smslån är bara att man vet att man kan betala tillbaka det när lånetiden har gått ut. Eftersom kostnaderna för smslån blir snabbt ännu dyrare om man inte kan betala lånet och ärendet går vidare till inkasso och kronofogden och du kan få en betalningsanmärkning. Du ska därför aldrig ta nya smslån för att lösa gamla.

Läs även mer om smslån på Wikipedia, smslån på Konsumentverket och smslån på Kronofogden


Tillbaka till mobilize.se


Tjänsten är beta. Testa gärna med mobilen genom att skriva in mobilize.se/smslaan