TjänsterBloggSerier KorsordslexikonSynonymValutaomvandlarePå TVKartorPris Golfklubbor Bokmärk sidan
 

Lös dina dyra sms lån med ett samlat privatlån från ICA Banken

Sluta ta dyra sms lån och samla dina lån och krediter hos ICA Banken istället.
Du kan låna 20 000 till 350 000 kronor utan säkerhet genom ICA Banken
(kräver fast anställning och inga betalningsanmärkningar).



Sms lån alla

Alla sms lån

Nedan finner du alla sms lån. När du ska välja ett sms lån är det viktigt att du jämför olika lån för att hitta det med lägst kostnad. Det gäller då att inte bara titta på kostnaden för lånet utan även om det finns en ansökningskostad.

Topplistan över alla sms lån

LåneinstitutLånebeloppKostnadAnsökningsavgiftLånetid
Folkia1000430030
Folkia2000465030
Folkia3000500030
Folkia4000535030
Folkia5000570030
Kredit3654000630030
Kredit3653000590030
Kredit3652000550030
Kredit3651000510030
Kredit3655000670030
Expresslån100020025030
Folkia (ny kund)3000300030
Kredit365 (ny kund)2000300030
Ferratum60001800090
Kundfinans20004005030
Smspengar40008302030
Nanokredit2000324030
Meddelandelån30005259530
Kredit365 (ny kund)3000590030
Ferratum90002700090
Kredit365 (ny kund)1000250030
Nanokredit1000338045
Expresslån500074525030
Ferratum500100015
Vivus5000500030
Vivus6000600030
Smsprivatkredit1000300030
Netlender1000125030
Pengos10002452530
Vivus (ny kund)40000030
Vivus (ny kund)20000030
Pengos20004452530
Expresskredit10003002030
Kundfinans10003005030
Nanokredit1000251030
38an Kredit3000665038
Ferratum70002100090
Expresslån300050025030
Smspengar10002802030
Kundfinans400010005030
Netlender3000375030
Nanokredit4000666045
Vivus (ny kund)10000030
Expresslån400060025030
Pengos40006902530
Vivus2000200030
Expresskredit20004502030
38an Kredit1000365038
Expresslån200040025030
Nanokredit5000840045
Ferratum2500625030
Nanokredit4000495030
Smskontanter25004402530
Meddelandelån10002259530
Nanokredit3000532045
Nanokredit3000395030
Pengos30005452530
Smspengar30005802030
Expresskredit30006002030
Ferratum100003000090
Netlender2000250030
Smskontanter10002392530
Mobillån30005207030
Ferratum80002400090
Mobillån20003757030
Vivus (ny kund)5000030
Ferratum1000250030
Femhundring.nu50003920
Ferratum (ny kund)5000015
Vivus (ny kund)30000030
Vivus4000400030
Kundfinans30006005030
Folkia (ny kund)1000150030
Mobillån10002257030
Nanokredit2000426045
Vivus3000300030
Vivus1000100030
Folkia (ny kund)2000200030
Mobillån40007307030
Smsprivatkredit2000450030
Smskontanter20003902530
Ferratum3000750030
Ferratum2000300030
Vivus50060030
Ferratum3000825060
Nanokredit5000624030
Meddelandelån20003759530
38an Kredit4000765038
Smspengar20004302030
Ferratum40001100060
38an Kredit2000565038
Pengos50002530
Ferratum50001375060
Mobillån50009307030

Vad är sms lån?

Sms lån är ett mindre lån som ska betalas tillbaka inom ett kortare tidsperiod. Oftast är det 30 dagar som är standard som lånetid, men det finns även de som erbjuder lägre tid som 45 dagar, 60 dagar eller tom 90 dagar samt 500 kr lånet som bara är 15-20 dagar. Lånebeloppet brukar vara mellan 500 kr till 5000 kr (men kan gå upp till 10000kr), men vanligast är sms lån på 1000 kr, 2000 kr och 3000 kr.

Eftersom det finns så många aktörer på sms lån marknaden, så är det bra att du jämför olika sms lån med varandra, för att hitta den lägsta kostnaden för ett lån. När du jämför bör du kolla på alla kostnader i samband med lånet, då det förutom den generella kostnaden för lånet även kan läggas till en ansökningsavgift via sms samt en fakturaavgift (som är högre) än normala fakturaavgifter. Eftersom fakturaavgiften inte brukar tas upp i sms lån jämförelser, så är den utelämnad i denna guide för tillfället, men den kan också vara bra att jämföra.

Viktigt att känna till med sms lån är att du inte betalar ränta på lånet utan istället en fast kostnad, nackdelen med det är bla att du inte kan dra av den räntekostnaden på din deklaration, som andra räntekostnader (bolån t.ex.). Det gör sms lån ytterligare dyrare än ett vanligt banklån.

När behöver man då ett sms lån? Det kan finnas många orsaker, som t.ex. att man behöver extra pengar för en resa med familjen, att råkat ut för en dyr reparation på t.ex. bilen eller huset eller att man precis bytt jobb och väntar på första lönen. Det viktiga när man tar ett sms lån är bara att man vet att man kan betala tillbaka det när lånetiden har gått ut. Eftersom kostnaderna för sms lån blir snabbt ännu dyrare om man inte kan betala lånet och ärendet går vidare till inkasso och kronofogden och du kan få en betalningsanmärkning. Du ska därför aldrig ta nya sms lån för att lösa gamla.

Läs även mer om sms lån på Wikipedia, sms lån på Konsumentverket och sms lån på Kronofogden


Tillbaka till mobilize.se


Tjänsten är beta. Testa gärna med mobilen genom att skriva in mobilize.se/smslaan