TjänsterBloggSerier KorsordslexikonSynonymValutaomvandlarePå TVKartorPris Golfklubbor Bokmärk sidan
 

Ls dina dyra microlån med ett samlat privatln frn ICA Banken

Sluta ta dyra microlån och samla dina ln och krediter hos ICA Banken istllet.
Du kan lna 20 000 till 350 000 kronor utan skerhet genom ICA Banken
(krver fast anstllning och inga betalningsanmrkningar).



Microlån alla

Alla microlån

Nedan finner du alla microlån. Nr du ska vlja ett microlån r det viktigt att du jmfr olika ln fr att hitta det med lgst kostnad. Det gller d att inte bara titta p kostnaden fr lnet utan ven om det finns en anskningskostad.

Topplistan ver alla microlån

LneinstitutLnebeloppKostnadAnskningsavgiftLnetid
Folkia1000430030
Folkia2000465030
Folkia3000500030
Folkia4000535030
Folkia5000570030
Kredit3654000630030
Kredit3653000590030
Kredit3652000550030
Kredit3651000510030
Kredit3655000670030
Mobilln40007307030
Vivus5000500030
Smskontanter20003902530
Netlender1000125030
Vivus2000200030
Folkia (ny kund)3000300030
Smskontanter25004402530
Vivus6000600030
Kundfinans30006005030
Netlender3000375030
Nanokredit3000395030
Kredit365 (ny kund)2000300030
Expressln200040025030
Ferratum60001800090
Pengos10002452530
Ferratum70002100090
Nanokredit5000840045
Ferratum50001375060
Mobilln30005207030
Expressln500074525030
Kundfinans400010005030
Femhundring.nu50003920
38an Kredit4000765038
Ferratum3000750030
Expressln100020025030
Expresskredit30006002030
Pengos20004452530
Meddelandeln30005259530
Nanokredit2000426045
Vivus3000300030
Nanokredit5000624030
Nanokredit4000495030
Meddelandeln20003759530
Vivus (ny kund)40000030
Folkia (ny kund)1000150030
Smskontanter10002392530
Vivus4000400030
Ferratum (ny kund)5000015
Smspengar20004302030
Smspengar10002802030
Expressln400060025030
Vivus50060030
Ferratum80002400090
Expresskredit20004502030
Kredit365 (ny kund)3000590030
Kundfinans20004005030
Ferratum3000825060
Folkia (ny kund)2000200030
Nanokredit3000532045
Ferratum2500625030
Vivus (ny kund)30000030
Smsprivatkredit1000300030
Ferratum1000250030
Mobilln20003757030
Netlender2000250030
Nanokredit1000338045
Vivus1000100030
Kredit365 (ny kund)1000250030
Mobilln10002257030
Smspengar40008302030
Nanokredit2000324030
Ferratum500100015
38an Kredit3000665038
Ferratum100003000090
Pengos50002530
Expresskredit10003002030
Smspengar30005802030
Kundfinans10003005030
Smsprivatkredit2000450030
Meddelandeln10002259530
Vivus (ny kund)20000030
Pengos40006902530
Ferratum90002700090
Pengos30005452530
38an Kredit1000365038
38an Kredit2000565038
Nanokredit1000251030
Mobilln50009307030
Ferratum2000300030
Vivus (ny kund)10000030
Vivus (ny kund)5000030
Ferratum40001100060
Expressln300050025030
Nanokredit4000666045

Vad r microlån?

Microlån r ett mindre ln som ska betalas tillbaka inom ett kortare tidsperiod. Oftast r det 30 dagar som r standard som lnetid, men det finns ven de som erbjuder lgre tid som 45 dagar, 60 dagar eller tom 90 dagar samt 500 kr lnet som bara r 15-20 dagar. Lnebeloppet brukar vara mellan 500 kr till 5000 kr (men kan g upp till 10000kr), men vanligast r microlån p 1000 kr, 2000 kr och 3000 kr.

Eftersom det finns s mnga aktrer p microlån marknaden, s r det bra att du jmfr olika microlån med varandra, fr att hitta den lgsta kostnaden fr ett ln. Nr du jmfr br du kolla p alla kostnader i samband med lnet, d det frutom den generella kostnaden fr lnet ven kan lggas till en anskningsavgift via sms samt en fakturaavgift (som r hgre) n normala fakturaavgifter. Eftersom fakturaavgiften inte brukar tas upp i microlån jmfrelser, s r den utelmnad i denna guide fr tillfllet, men den kan ocks vara bra att jmfra.

Viktigt att knna till med microlån r att du inte betalar rnta p lnet utan istllet en fast kostnad, nackdelen med det r bla att du inte kan dra av den rntekostnaden p din deklaration, som andra rntekostnader (boln t.ex.). Det gr microlån ytterligare dyrare n ett vanligt bankln.

Nr behver man d ett microlån? Det kan finnas mnga orsaker, som t.ex. att man behver extra pengar fr en resa med familjen, att rkat ut fr en dyr reparation p t.ex. bilen eller huset eller att man precis bytt jobb och vntar p frsta lnen. Det viktiga nr man tar ett microlån r bara att man vet att man kan betala tillbaka det nr lnetiden har gtt ut. Eftersom kostnaderna fr microlån blir snabbt nnu dyrare om man inte kan betala lnet och rendet gr vidare till inkasso och kronofogden och du kan f en betalningsanmrkning. Du ska drfr aldrig ta nya microlån fr att lsa gamla.

Ls ven mer om microlån p Wikipedia, microlån p Konsumentverket och microlån p Kronofogden


Tillbaka till mobilize.se


Tjänsten är beta. Testa gärna med mobilen genom att skriva in mobilize.se/microlån